Pri výstavbe dvojhalia Uhorskej továrne na smaltované a kovové výrobky spolupracoval žitavský architekt Heinrich Zieger s nemeckou firmou Wayss & Freytag, odborníkmi na železobetón. Podľa dobovej tlače išlo o najväčšiu železobetónovú stavbu na území Rakúsko-Uhorska. Haly vznikli ako náhrada za objekty, ktoré boli zničené požiarom.
1905 - 1918
Konštrukcia hál Smaltovne
Dôraz pri výstavbe nových hál bol kladený na ohňovzdornosť a na vytvorenie takého priestoru, aby nosné konštrukcie nezavadzali prevádzke. Keďže v halách mali byť umiestnené pece na vypaľovanie smaltu ďalšou, dôležitou podmienkou bolo, aby sa v priestore nevytváralo veľké teplo, ktoré by mohlo znepríjemňovať robotníkom ich prácu. Osvetlenie týchto širokých hál je riešené pomocou priečnych pásových svetlíkov z profilu predĺženého lichobežníka.
1911
Hala na morenie
V hale prebiehalo morenie, ktoré nadväzovalo na prevádzku dvojhalia, kde sa výrobky sušili a vypaľovali. Je to jednoduchá stavba na obdĺžnikovom pôdoryse so shedovou strechou s troma vrcholmi. Strecha je dnes plechová. Svetlo prichádzalo do interiéru najmä cez strešné zasklenie na severnej strane jednotlivých zubov shedovej strechy.
1946
Zlúčenie Smaltovne so závodom Matador
Najväčší priemyselný podnik na petržalskom brehu Dunaja založila nemecká spoločnosť Gummi und Balata Werke AG, s významnou podporou rakúskych a uhorských bánk. V závode sa vyrábali gumové hadice a remene, tesniace dosky a technická guma, neskôr gumené plášte na autá. Vyrábali sa tu aj všetky druhy gumeného tovaru značky Gumatador a Pneumatador, ako aj chirurgické technické výrobky.
2025
Výstavba Matadorka Living
Rok 2025 predstavuje významný míľnik v histórii tejto lokality - začína sa unikátna revitalizácia územia a výstavba jedinečného projektu Matadorka Living. Ten nadviaže na viac ako storočnú industriálnu históriu tohto miesta a prepojí ho s novodobou architektúrou a moderným bývaním.
Vedeli ste že...
... dôraz pri výstavbe dvojhalia bol kladený na ohňovzdornosť a na vytvorenie takého priestoru, aby nosné konštrukcie nezavadzali prevádzke?
... Uhorská továreň na smaltované a kovové výrobky, známa ako Smaltovňa, vznikla už na začiatku 20. storočia a patrila medzi najväčšie továrne v Uhorsku?
... Smaltovňa mala špeciálne haly na vypaľovanie smaltu, kde sa výrobky vypaľovali pri extrémnych teplotách až do 850 °C, aby dosiahli svoj typický lesklý povrch?
... bola priekopníkom v používaní modernej technológie lisovania kovov, vďaka čomu dokázala vyrábať tisíce produktov denne?
... vyrábala nielen kuchynské výrobky, ale aj technické komponenty pre železnice, stavebníctvo a dokonca pre vojenské účely počas 1. svetovej vojny?
... niektoré výrobné haly boli vybavené unikátnymi svetlíkovými konštrukciami, ktoré zabezpečovali prirodzené osvetlenie, čím sa šetrila energia už v minulom storočí?
... budovy Smaltovne boli postavené tak, aby odolali nielen bežným prevádzkovým podmienkam, ale aj častým požiarom, ktoré boli bežnou hrozbou v továrňach tej doby?
... Smaltovňa bola súčasťou väčšieho priemyselného komplexu v Petržalke, ktorý tvoril významnú časť hospodárskeho rozvoja Bratislavy na prelome 19. a 20. storočia?
... v areáli Smaltovne sa nachádzala aj vlastná žiháreň, kde sa kovové výrobky tepelne upravovali, aby získali vyššiu odolnosť voči korózii?
... spolupracovala s viacerými architektmi a jej budovy boli navrhnuté s dôrazom na funkčnosť, ale aj estetiku, čo bolo na priemyselnú architektúru tej doby nezvyčajné?
... továreň mala vlastný mlyn na spracovanie surovín, ktorý zabezpečoval jemné rozdrvenie materiálov pred smaltovaním?
... počas svojho najväčšieho rozmachu zamestnávala Smaltovňa stovky pracovníkov, pričom jej areál mal vlastné sociálne zázemie vrátane jedální a oddychových zón?
Ušetrite až do30 000 € na byt!
Ak premýšľate nad kúpou nehnuteľnosti, teraz je správny čas. Výhodné podmienky financovania a špeciálne cenové ponuky sú dostupné len na obmedzený čas. Teraz vám na začiatok stačí splátka len 10 % k záväznej rezervácii.využiť ponuku